Wysokie noty polskiego sądownictwa
W opublikowanych niedawno raportach Komisji Europejskiej „The European Justice Scoreboard" oraz „Rule of Law Index" amerykańskiej organizacji pozarządowej „The World Justice Project" Polska znalazła się w czołówce państw, w których szybko rozpoznawane są sprawy cywilne, handlowe i administracyjne.
Raport „Rule of Law Index" przedstawia wyniki badań przeprowadzonych w 97 krajach. Zostały tam zbadane czynniki wpływające na wymiar sprawiedliwości tj.:
1) ograniczone kompetencje rządu,
2) brak korupcji,
3) porządek i bezpieczeństwo,
4) prawa podstawowe,
5) przejrzystość administracji,
6) egzekucja prawa,
7) wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych,
8) wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych.
„The World Justice Project" jest jedną z instytucji zajmujących się propagowaniem i rozwojem wymiaru sprawiedliwości. Organizacja ta jest szeroko znana i darzona autorytetem organów wymiaru sprawiedliwości oraz świata akademickiego.
Opracowanie „The European Justice Scoreboard" przygotowane przez Komisję Europejską, zbiera i obiektywnie przedstawia dane ze wszystkich państw członkowskich na temat funkcjonowania ich wymiarów sprawiedliwości. W dokumencie podkreślono, że poprawa jakości, niezależności i efektywności sądownictwa jest celem Unii Europejskiej dążącej do przywrócenia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Dlatego też opracowanie koncentruje się głównie na analizie wskaźników efektywności w rozpoznawaniu spraw cywilnych i handlowych oraz dotyczące sądownictwa administracyjnego.