Odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego
Wedle zapisu ustawy Kodeks karny wykonawczy wnioski o wykonanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego składać mogą skazani zarówno przebywający w jednostkach penitencjarnych jak i na wolności, jeżeli spełniają warunki określone w art. 43la. w/w ustawy tj.:
1)    wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;
2)    jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary;
3)    skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
4)    osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, , o której mowa  w art. 43h §3;
5)    odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, o których mowa w art. 43h § 1.

Maksymalny czas przebywania w SDE to 1,5 roku. Karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór stacjonarny. W systemie dozoru elektronicznego można kontrolować przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd miejscu.

W przypadku naruszenia przez skazanego warunków odbywania kary (m.in. nieobecność podczas godzin odbywania kary lub manipulowanie przy urządzeniu monitorującym lub nadajniku, nierealizowanie innych nałożonych przez sąd obowiązków, osadzenie skazanego w zakładzie karnym w innej sprawie) sąd penitencjarny będzie mógł uchylić zezwolenie na odbywanie kary w SDE. Dla skazanego będzie to oznaczało odbywanie kary w zakładzie karnym.