Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek osoby zainteresowanej, zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej można przesłać do Sądu, wybierając jeden z poniższych sposobów:

  • na adres: Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, al. ,,Solidarności" 127, 00-898 Warszawa;
  • osobiście w Biurze Podawczym Sądu Okręgowego w Warszawie;
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej, na obsługiwany przez Oddział Bezpieczeństwa adres: informacjapubliczna@warszawa.so.gov.pl;
  • w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą Sądu - adres skrzynki ePUAP Sądu Okręgowego w Warszawie: /pnt4k937dn/SkrytkaESP;
  • za pośrednictwem elektronicznego formularza – „Wniosku o udostępnienie informacji publicznej”.

Udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje nie później niż w terminie 14 dni od złożenia wniosku, chyba że: 

  • nie może być udostępniona w tym terminie, ale wtedy wnioskodawca zostaje powiadomiony o powodach opóźnienia i terminie udostępnienia informacji (jednak nie dłuższym niż 2 miesiące od złożenia wniosku;
  • środki techniczne nie pozwalają na udostępnienie informacji w sposób i w formie określonej we wniosku, ale wtedy wnioskodawca zostaje powiadomiony o braku możliwości udostępnienia jej zgodnie z wnioskiem i otrzymuje informację, w jakiej formie może być ona udostępniona. Jeżeli wnioskodawca w terminie 14 dni od powiadomienia nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w formie wskazanej w powiadomieniu – postępowanie umarza się.

Jeśli udostępnienie informacji wiąże się z dodatkowymi kosztami (np. odpowiedni nośnik lub przekształcenie informacji) można pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.

Jeśli przygotowanie odpowiedzi jest związane z koniecznością dokonania przetworzenia informacji, wnioskodawca powinien wykazać ważny interes publiczny uzasadniający uzyskanie odpowiedzi na wniosek w formie informacji przetworzonej.


Odmowa udostępnienia informacji publicznej

Odmowa udzielenia informacji następuje w wyniku powołania się na tajemnicę ustawowo chronioną, prawo do prywatności osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania o udostępnienie takiej informacji następuje w drodze decyzji administracyjnej.


Jak realizowana jest kontrola realizacji prawa do informacji publicznej?

Wnioskodawcy, któremu decyzją administracyjną odmówiono prawa dostępu do informacji publicznej przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji do Prezesa Sadu Apelacyjnego.

Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.