• Sąd Okręgowy w Warszawie zawiadamia wszystkich pokrzywdzonych, iż w dniu 18 sierpnia 2023 roku, o godz. 10:00 w sali nr 203 w siedzibie Sądu Okręgowego w Warszawie przy al. Solidarności 127, sygn. akt VIII K 216/20 odbędzie się rozprawa główna przeciwko Dominikowi Tulowi i innym, oskarżonym o popełnienie czynów z art. 286 §1 kk w zw. z art. 294 §1 kk i inne. Obecność pokrzywdzonych na rozprawie jest nieobowiązkowa.
POUCZENIA
    1. Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzonym może być także niemająca osobowości prawnej: 1) instytucja państwowa lub samorządowa, 2) inna jednostka organizacyjna, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną. (art. 49 § 1 i § 2 k.p.k.)
    2. Za pokrzywdzonego uważa się zakład ubezpieczeń w zakresie, w jakim pokrył szkodę wyrządzoną pokrzywdzonemu przez przestępstwo lub jest zobowiązany do jej pokrycia (art. 49 § 3 k.p.k.).
    3. Za pokrzywdzonego, który nie jest osobą fizyczną, czynności procesowych dokonuje organ uprawniony do działania w jego imieniu (art. 51 § 1 k.p.k).
    4. Jeżeli pokrzywdzonym / pokrzywdzoną jest małoletni / małoletnia albo ubezwłasnowolniony / ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo, prawa jego / jej wykonuje przedstawiciel ustawowy albo osoba, pod której stałą pieczą pokrzywdzony / pokrzywdzona pozostaje (art. 51 § 2 k.p.k.).
    5. Jeżeli pokrzywdzonym / pokrzywdzoną jest osoba nieporadna, w szczególności ze względu na wiek lub stan zdrowia, jego / jej prawa może wykonywać osoba, pod której pieczą pokrzywdzony / pokrzywdzona pozostaje (art. 51 § 3 k.p.k.. art. 52 § 1 i § 2 k.p.k.).
    6. Niestawiennictwo prawidłowo powiadomionego pokrzywdzonego / powiadomionej pokrzywdzonej na rozprawę / posiedzenie nie tamuje toku sprawy (art. 384 § 2 k.p.k.).
    7. Usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie, wystawionego przez lekarza sądowego (art. 117 § 2a k.p.k.). Informacje o miejscach, dniach i godzinach przyjęć lekarzy sądowych, wraz z ich imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu, wywiesza się na tablicach w siedzibach sądów, prokuratur, komend i komisariatów Policji, innych organów uprawnionych do prowadzenia dochodzeń, okręgowej rady adwokackiej i rady okręgowej izby radców prawnych, położonych w obszarze właściwości danego sądu okręgowego, a także w miejscach wykonywania zawodu lekarza przez lekarzy sądowych (art. 8 ust. 1 ustawy o lekarzu sądowym).
    8. Pokrzywdzony przebywający / pokrzywdzona przebywająca za granicą, ma obowiązek wskazać adresata dla doręczeń w kraju; w razie nieuczynienia tego pismo wysłane na ostatnio znany adres w kraju albo, jeżeli adresu tego nie ma, załączone do akt sprawy uważa się za doręczone (art. 138 k.p.k.).
    9. Jeżeli pokrzywdzony / pokrzywdzona, nie podając nowego adresu, zmienia miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem, w tym także z powodu pozbawienia wolności w innej sprawie, pismo wysłane pod tym adresem uważa się za doręczone (art. 139 § 1 k.p.k.).
    10. Pokrzywdzony / pokrzywdzona może korzystać z pomocy jednego pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być adwokat, radca prawny, a w wypadku, gdy pokrzywdzonym jest instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, także pracownik tej instytucji lub jej organu nadrzędnego (art. 87§ 2 k.p.k.).
    11. Pełnomocnika ustanawia pokrzywdzony / pokrzywdzona (art. 87 § 1 i § 2 k.p.k.).
    12. Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Cofnięcie aktu oskarżenia przez oskarżyciela publicznego nie pozbawia uprawnień oskarżyciela posiłkowego. Pokrzywdzony, który uprzednio nie korzystał z uprawnień oskarżyciela posiłkowego, może w terminie 14 dni od powiadomienia go o cofnięciu przez oskarżyciela publicznego aktu oskarżenia oświadczyć, że przystępuje do postępowania jako oskarżyciel posiłkowy (art. 54 § 1 i § 2 k.p.k.).
    13. Jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte, można zaniechać przeprowadzenia dalszych czynności. Jeżeli zachodzi potrzeba oceny wiarygodności złożonych wyjaśnień, czynności dowodowych dokonuje się jedynie w niezbędnym do tego zakresie. W każdym jednak wypadku, jeżeli jest to konieczne dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem, należy przeprowadzić w niezbędnym zakresie czynności procesowe, a zwłaszcza dokonać oględzin, w razie potrzeby z udziałem biegłego, przeszukania lub czynności wymienionych w art. 74 § 2 pkt 1 w stosunku do osoby podejrzanej, a także przedsięwziąć wobec niej inne niezbędne czynności, nie wyłączając pobrania krwi, włosów i wydzielin organizmu. Prokurator, zamiast z aktem oskarżenia, występuje do sądu z wnioskiem o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek, uwzględniających również prawnie chronione interesy pokrzywdzonego. Uzgodnienie może obejmować także wydanie określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu. § 2. Prokurator może dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek, uwzględniających też prawnie chronione interesy pokrzywdzonego, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości, a oświadczenia dowodowe złożone przez oskarżonego nie są sprzeczne z dokonanymi ustaleniami. Do wniosku stosuje się odpowiednio § 1 zdanie piąte i § 3 zdanie drugie. Do aktu oskarżenia nie stosuje się przepisów art. 333 § 1 i 2. (art. 335 § 1 i § 2 k.p.k.)
    14. Oskarżony może przed doręczeniem mu zawiadomienia o terminie rozprawy złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu (art. 338a k.p.k.)
    15. Uwzględnienie wniosku jest możliwe tylko wówczas, jeżeli nie sprzeciwi się temu pokrzywdzony, należycie powiadomiony o terminie posiedzenia (art. 343 § 2 k.p.k.)
    16. Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego , orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu. Sąd może uwzględnić wniosek o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości , a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwia się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego takiego wniosku. (art. 387 § 1 i § 2 k.p.k.)
Wyjaśnienie:
W treści pouczenia, w nawiasach wskazano między innymi podstawę prawną danego twierdzenia; użyty skrót "k.p.k." oznacza ustawę z dnia 6 czerwca 997 r. - Kodeks postępowania karnego, której tekst został zamieszczony w Dzienniku Ustaw z 1997 r. Nr 89, poz. 555 i niektórych Dziennikach opublikowanych później.
Akt prawny, o którym mowa w pkt 2 zd. 2, tj. ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sadowym, został zamieszczony w Dzienniku Ustaw z 2007 r. Nr 123, poz. 849 i niektórych Dziennikach opublikowanych później.
Akt prawny, o którym mowa w pkt 14 to rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego, które zostało zamieszczone w Dzienniku Ustaw z 2005 r. Nr 15, poz. 131 i niektórych Dziennikach opublikowanych później. [18.08.2023.]
  • Sąd Okręgowy w Warszawie z siedzibą przy Al. Solidarności 127 w Warszawie, zawiadamia osoby mające status pokrzywdzonych w zawisłym przed tutejszym Sądem postępowaniu karnym oznaczonym sygnaturą akt  XVIII K 312/18 (przeciwko Michałowi Romanowi  Borgmann i Patrykowi Jackowi Stemplewskiemu z oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Płocku  w sprawie PO  II Ds. 89.2018 o czyny z art. 286§1 kk i in.)  zawiadamia, że termin rozprawy głównej w w/w sprawie wyznaczono na dzień 25 sierpnia 2023r. godz. 10.00. sala 221 w budynku Sądu Okręgowego w Warszawie przy Al. Solidarności 127.  Nadto,   zgodnie z art. 387§1 i 2 k.p.k.,  do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Sąd może uwzględnić wniosek o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwia się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego takiego wniosku. Sprawa niniejsza spełnia wskazane ustawowe kryteria. Stawiennictwo osób pokrzywdzonych na rozprawie głównej nie jej obowiązkowe. Pouczenie [doc]

  • ZAWIADOMIENIE POKRZYWDZONYCH O TERMINACH ROZPRAWY GŁÓWNEJ  W SPRAWIE O SYGN. VIII K 57/21

    Na podstawie art. 131§2 Kodeksu Postępowania Karnego Sąd Okręgowy w Warszawie VIII Wydział Karny zawiadamia wszystkich pokrzywdzonych, że w dniach: 

    5 września 2023 r., godz. 10 :00, sala 363.

    28 września 2023 r., godz. 10:00, sala 203.

    12 października 2023 r., godz. 10:00, sala 203.

    26 października 2023 r., godz. 10:00, sala 203.

    21 listopada 2023r., godz. 10:00, sala 203.

    w Sądzie Okręgowym w Warszawie przy Al. Solidarności 127 odbędą się rozprawy w sprawie o sygnaturze VIII K 57/21 w której oskarżonymi są: Karwowski Kamil, Przeorski Piotr, Kurczewska Beata, Stefaniak Jakub, Soliwoda Grzegorz, Wietecha Mateusz, Więckowska Kinga. [21.07.2023.]

    Wszelkie informacje w przedmiotowej sprawie można uzyskać w Biurze Obsługi Interesanta w Sądzie Okręgowym w Warszawie pod nr tel.  22 440 80 00. Stawiennictwo pokrzywdzonych nie jest obowiązkowe. Pouczenie [doc]

  • Na podstawie art. 131§2 Kodeksu Postępowania Karnego Sąd Okręgowy w Warszawie XVIII Wydział Karny zawiadamia wszystkich pokrzywdzonych, że w dniu 4 września 2023 r. godz. 9.30 sala 303 odbędzie się posiedzenie w sprawie o sygn. akt XVIII K 241/20.
          Zawiadomienie w jęz. portugalskim [português]
          Zawiadomienie w jęz. niemieckim [deutsch]
  • Na podstawie art. 131 § 2 Kodeksu Postępowania Karnego Sąd Okręgowy w Warszawie XII Wydział Karny zawiadamia wszystkich pokrzywdzonych, że w dniu 13 września  2023 r. o godzinie 09:00 w sali nr 237 Sądu Okręgowego w Warszawie przy ul. al. „Solidarności” 127 odbędzie się posiedzenie organizacyjne (posiedzenie w trybie art. 349 k.p.k.) w sprawie o sygnaturze XII K 194/22, w której oskarżonemu  Tomaszowi Rogalskiemu zarzuca się popełnienie  przestępstw z art. 286§1  k.k. oraz art. 13 §1kk w zw. z  art.286§1kk w zw. z art. 294§1kk w zw. z art. 12kk w zw. z art.65§1 kk i inne, które były objęte postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce pod sygnaturą V Ds.56/2012. Sąd informuje pokrzywdzonych o możliwości zajęcia pisemnego stanowiska w przedmiocie planowania i organizacji rozprawy głównej w terminie 14 dni. Stawiennictwo pokrzywdzonych nie jest obowiązkowe. [25.08.2023.]