LEKTURY DLA ŁAWNIKÓW

Rekomenduję Państwu kilka lektur, które będą bardzo pomocne w pełnieniu funkcji ławnika.

LEKTURY OBOWIĄZKOWE

Informator - ŁAWNIK - SĘDZIA SPOŁECZNY stanowi kompendium wiedzy na temat roli i funkcji ławnika w polskim wymiarze sprawiedliwości. Uważną lekturę informatora szczególnie polecam kolegom ławnikom nowej kadencji, którzy po raz pierwszy pełnią funkcję ławnika. Pełnienie funkcji sędziego społecznego to niewątpliwie zaszczyt i honor, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Z tych względów bardzo ważna jest znajomość praw i obowiązków jakie ustawodawca przewidział dla podejmujących obowiązki społeczne i obywatelskie w charakterze ławników.   

Informator dostępny jest na stronie internetowej resortu sprawiedliwości -

adres strony: 

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/awnik-sedzia-spoleczny


METODYKA PRACY ŁAWNIKA
to książka z serii Sądowych Komentarzy Tematycznych - opracowana z inicjatywy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Niewątpliwie stanowi pierwsze w Polsce tak szerokie ujęcie problematyki dotyczącej wykonywania obowiązków ławnika sądowego. Jest to kompendium wiedzy, którą każdy ławnik winien mieć. Celem autorów książki nie było zastąpienie podręczników i komentarzy do Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania cywilnego, kodeksów prawa materialnego oraz ustaw mających zastosowanie w procesie orzekania. Autorzy postawili sobie, niełatwe zadanie, opracowania swego rodzaju podręcznika pracy ławnika, mającego stanowić użyteczne narzędzie w codziennym wykonywaniu obowiązków orzeczniczych.

W książce omówione zostały kwestie dotyczące:

  •  roli i funkcji ławnika w wymiarze sprawiedliwości,
  •  praw i obowiązków sędziego społecznego,
  •  procedury wyboru ławników,
  •  podstawowe wiadomości z zakresu prawa procesowego i materialnego z tych dziedzin prawa, które są podstawą wydawania wyroków w sprawach sądowych, w których orzekają ławnicy.


https://www.kssip.gov.pl/kssip/sites/default/files/4e98efba503938debb323e1ab3b8be91.pdf

Książka Metodyka pracy ławnika, w wersji papierowej, jest dostępna do wypożyczenia u przedstawicieli poszczególnych Wydziałów Sądu Okręgowego w Warszawie do Rady Ławniczej.

 

LEKTURY POLECANE

POLECAMY PAŃSTWU LEKTURĘ KSIĄŻKI dr ADRIANY SYLWII BARTNIK - SĘDZIA CZY KIBIC? ROLA ŁAWNIKÓW W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI III RP.

Jest to praca socjologiczno-prawna opisująca instytucję ławnika na tle codziennej pracy sądów. Autorka, ukazuje rzeczywistość sali sądowej, konfrontując ją z teoretycznym modelem. Czytelnik dowie się z niej także, jak powstaje wyrok, kto go wydaje i co ma znaczenie przy wyrokowaniu. Można ją polecić prawnikom, jak i wszystkim, którzy interesują się zagadnieniami związanymi z wymiarem sprawiedliwości. Autorka, w oparciu o przeprowadzone badania, przedstawiła rolę oraz sposób funkcjonowania ławników w procesie sądowym. Żeby ocenić czy ten obraz jest zbieżny z naszymi doświadczeniami i obserwacjami trzeba tę książkę przeczytać.

Jak wynika z badań autorki, ławnik obecnie spełnia tylko rolę "kibica", a może raczej świadka przy tworzeniu wyroku sądowego. To minimum, które utrzymuje się nawet w obecnych nieprzychylnych sprawiedliwości partycypacyjnej warunkach, ale trzeba wyjść dalej, nadać znów sens obywatelskiego uczestnictwa tej roli, tak aby z instytucji marginalnej mogła się stać jedną z podstaw demokracji polskiej. Książka dr Bartnik jest bardzo cennym argumentem na rzecz takiej zmiany.                                                
Prof. Jacek Kurczewski

POLECAMY PAŃSTWU LEKTURĘ KSIĄŻKI pod red. JAROSŁAWA RUSZEWSKIEGO - ŁAWNICY - SPOŁECZNI SĘDZIOWIE W TEORII I PRAKTYCE.

 

Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat" zaprasza do zapoznania się z raportem końcowym z realizacji projektu typu watch-dogs pod tytułem Ławnicy - społeczni sędziowie w teorii i praktyce. Ocena funkcjonowania i procesu wyboru ławników sądowych na przykładzie sądów apelacji białostockiej.

Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Fundacji im. Stefana Batorego.

Dzięki uprzejmości Centrum Aktywności Społecznej „Prymat"  otrzymaliśmy kilkanaście egzemplarzy publikacji  Ławnicy - społeczni sędziowie w teorii i praktyce. Publikacja jest dostępna, dla wszystkich zainteresowanych ławników,  w pokoju nr 213a. Wersja elektroniczna raportu jest dostępna do pobrania na stronie: http://www.jawnosc.pl/files/raport_JiK_V.pdf

 

 UWAGA !!!

Proszę o zapoznanie się z przepisami prawa dotyczącymi ławników. Znajomość praw i obowiązków, zawartych w rozdziale VII - Ławnicy - ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52 ze zm.), będzie pomocna  w nienagannym pełnieniu zaszczytnej funkcji sędziego społecznego.