Lekarze sądowi
Wersja strony w formacie XML
Lista lekarzy sądowych znajduje się na stronie Sądu Okręgowego w Warszawie:
https://bip.warszawa.so.gov.pl/artykuly/239/lekarze-sadowi
1 lutego 2008 r. weszła w życie ustawa o lekarzu sądowym (Dz. U. Nr 123, poz. 849) oraz akty wykonawcze do tej ustawy, tj. rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości dotyczące wynagrodzenia przysługującego lekarzowi sądowemu, wzoru zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego, a także trybu wystawiania zaświadczeń (Dz. U. Nr 14, poz. 85, 86 i 87). Ustawa określa sposób doboru lekarzy sądowych, zgodnie z którym Prezes Sądu Okręgowego podpisze umowę z lekarzem sądowym dotyczącą świadczenia usług na terenie podlegającym danemu sądowi okręgowemu
Wszystkie zwolnienia wystawione przez lekarza sądowego są archiwizowane, podobnie jak jego wydatki. Szczegóły wystawiania zaświadczeń, archiwizacji i wynagradzania lekarzy zawierają wspomniane rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.
Zgodnie z ustawą tylko lekarz z listy lekarzy sądowych może wystawiać zaświadczenia lekarskie uczestnikom procesów zarówno karnych jak i cywilnych: oskarżycielom, oskarżonym, obrońcom, powodom, pozwanym, świadkom i pełnomocnikom.
Zanim jednak ustawa weszła w życie, wynikł poważny problem: zainteresowanie pracą w charakterze lekarzy sądowych okazało się niewielkie. Z tego powodu w trybie pilnym zmieniono ustawę. Jej przepisy weszły w życie 26 marca 2008 r. (ustawa z 29 lutego 2008 r. o zmianie ustawy o lekarzu sądowym (Dz.U. Nr 51, poz. 293)). W okresie do 31 grudnia 2008 r. lekarzem sądowym w rozumieniu ustawy jest również inny lekarz dopuszczony przez Prezesa Sądu Okręgowego do wykonywania czynności lekarza sądowego, z którym zostanie podpisana odpowiednia umowa.