Pomoc prawna
Wersja strony w formacie XMLKomunikaty i informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji, świadczonych na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, odpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2019 r. poz.294 oraz 2020 r., poz 875):
1. Komunikat w związku ze zmianą przepisów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (dokument PDF, rozmiar 111 KB), znajdujący się na stronie:
https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/aktualnosci/news,14914,komunikat-w-zwiazku-ze-zmiana-przepisow-ustawy-o.html
2. Komunikat - Zestawienie zmian w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV-2, (dokument PDF, rozmiar 153 KB) znajdujący się na stronie:
https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/aktualnosci/news,14913,zestawienie-zmian-w-ustawie-o-nieodplatnej-pomocy.html
3. Komunikat w związku z opracowaniem Zaleceń Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarneego dla funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w związku z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej wirusem (dokument PDF, rozmiar 145 KB), opublikowanego na stronie:
https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/aktualnosci/news,14915,komunikat-w-zwiazku-z-opracowaniem-zalecen.html
Informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji (dokument PDF, rozmiar 170 KB)
Mapa punktów nieodpłatnej pomocy prawnej wraz z danymi teleadresowymi znajduje się na stronie:
https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/
DARMOWA POMOC PRAWNA
System nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej
Zgodnie z uchwaloną dnia 5 sierpnia 2015 r. ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, odpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2019 r. poz.294 oraz 2020 r., poz 875,) stworzony został dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikanta adwokackiego lub aplikanta radcowskiego, w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej).
KOMU PRZYSŁUGUJE DARMOWA POMOC PRAWNA?
Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
- młodzież do 26. roku życia,
- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej
- osoby, które ukończyły 65. lat,
- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
- kombatanci,
- weterani,
- zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną,
- kobiety w ciąży.
W JAKI SPOSÓB WYKAZAĆ UPRAWNIENIE DO SKORZYSTANIA Z DARMOWEJ POMOCY PRAWNEJ?
Prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej osoba uprawniona wykazuje odpowiednio przez:
- przedłożenie oryginału albo odpisu decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub zaświadczenia o udzieleniu świadczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
- przedłożenie ważnej Karty Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny;
- przedłożenie zaświadczenia, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;
- przedłożenie ważnej legitymacji weterana albo legitymacji weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa;
- przedłożenie dokumentu stwierdzającego tożsamość;
- złożenie stosownego oświadczenia,
- przedłożenie dokumentu potwierdzającego ciążę.
Osoba uprawniona, o której mowa w pkt 1, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej składa pisemne oświadczenie, że nie wydano wobec niej decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia.
Osobie uprawnionej, o której mowa w pkt 1-6 i 8, wymagającej niezwłocznego uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej w przypadku sytuacji kryzysowej lub zdarzenia losowego, nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana na podstawie pisemnego oświadczenia, że jest ona uprawniona do jej uzyskania, a z uwagi na sytuację kryzysową lub zdarzenie losowe nie jest w stanie przedstawić dokumentów wymienionych w pkt 1-5 i 7.
ZAKRES MOŻLIWEJ DO UZYSKANIA NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:
- prawa pracy,
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawa cywilnego,
- spraw karnych,
- spraw administracyjnych,
- ubezpieczenia społecznego,
- spraw rodzinnych,
- prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.
Zapraszamy również na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie znajdziecie Państwo szczegółowe informacje dot. Nieodpłatnej Pomocy Prawnej
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/darmowa-pomoc-prawna
http://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/
Miejskie lokale, w których są usytuowane punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz harmonogram wskazujący dni i godziny, w których będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna w 2016 r. (dokument PDF, rozmiar 51,9 KB)
więcej na stronie BIP Sądu Okręgowego w Warszawie: https://bip.warszawa.so.gov.pl/artykul/242/90/pomoc-prawna
Wykaz instytucji zajmujących się bezpłatną pomocą prawna na terenie Warszawy
Poniższe informacje zostały sporządzone na podstawie ogólno dostępnych stron internetowych. O zasady i harmonogramie udzielanych porad dowiecie się Państwo kontaktując się z wybraną instytucją.
PRAWA OBYWATELSKIE
Rzecznik Praw Obywatelskich -
www.rpo.gov.pl
- jest konstytucyjnym, niezależnym i niezawisłym organem ochrony prawnej. Po pomoc może się zwrócić każdy, kogo wolności lub prawa zostały naruszone przez władze publiczne. Zadaniem Rzecznika jest stanie na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych aktach.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Aleja Solidarności 77
00 - 090 Warszawa
tel. 22 55 17 700
fax. 22 827 64 53
e-mail rzecznik@rpo.gov.pl
Helsińska Fundacja Praw Człowieka -
-organizacja pozarządowa zajmująca się prawami człowieka. Służy fachowym doradztwem w zakresie problemów dotyczących naruszeń praw osobistych i politycznych. Przyjmuje sprawy, w których doszło lub mogło dojść do naruszeń praw człowieka, zwłaszcza prawa do rzetelnego procesu, naruszenia nietykalności przez policję, do wolności osobistej, do informacji o działalności organów władzy państwowej i samorządowej itp. Przedstawiciele fundacji obserwują procesy, pomagają w formułowaniu skarg do Europejskiego Trybunału w Strasburgu, pomagają imigrantom uzyskać status uchodźcy. Fundacja nie zajmuje się sprawami socjalnymi, nie świadczy usług adwokackich.
ul. Zgoda 11
00-018 Warszawa
tel. 22 828 10 08
fax 22 556 44 50
e-mail hfhr@hfhrpol.waw.pl
Aktualne programy udzielające porad prawnych:
http://www.hfhrpol.waw.pl/pomocprawna.html
PRAWA KOBIET, DZIECI, OFIAR PRZEMOCY
Centrum Praw Kobiet -
-pomaga ofiarom przemocy oraz dyskryminowanym. Udziela porad i pomocy w sprawach z zakresu prawa karnego (przemoc domowa), rodzinnego (sprawy rozwodowe, alimentacyjne, związane z władzą rodzicielską) oraz pracy. Zapewnia porady prawnika, porady psychologiczne, zapewnianie pełnomocnika kobietom, których sprawa może mieć charakter precedensowy oraz udziela wsparcia kobietom w kontaktach z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
ul. Wilcza 60 lok.19
00-679 Warszawa
tel. 22 622 25 17, tel./fax 22 652 01 17
e-mail temida@cpk.org.pl
Komitet Ochrony Praw Dziecka -
www.kopd.pl
-organizacja , której zadaniem jest ochrona dziecka przed krzywdą i naruszaniem jego podstawowych praw i interesów. Jest miejscem gdzie można skorzystać z konsultacji psychologicznych.
ul. Flory 7 lok. 6
00-586 Warszawa
tel. 22 848 24 24
tel./fax 22 848 07 20
e-mail kopd@kopd.pl,
Rzecznik Praw Dziecka
www.brpd.gov.pl
- instytucja zajmująca się sprawami związane z problemami dzieci i młodzieży do lat 18. Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji RP, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, z poszanowaniem odpowiedzialności, praw i obowiązków rodziców. Może żądać wyjaśnień na temat sprawy od instytucji, sądu, prokuratora.
Adres Biura Rzecznika Praw Dziecka:
Biuro Rzecznika Praw Dziecka
ul. Śniadeckich 10
00-656 Warszawa
tel. 22 696 55 50
e- mail: rzecznik@brpd.gov.pl,
Fundacja Dzieci Niczyje -
pomaga rodzinom, których dzieci są ofiarami przemocy. Zajmuje się m.in. rozwodami, alimentami, prawem rodzinnym i karnym. Doradza prawnie. Udziela pomocy w napisaniu pisma do sądu, instytucji.
Biuro Fundacji Dzieci Niczyje
ul. Obrońców 10
03-933 Warszawa
tel./ fax 22 616 02 68, tel. 22 616 03 14
e-mail fdn@fdn.p
Centrum Pomocy Dzieciom "Mazowiecka"
ul. Mazowiecka 12/25
00-048 Warszawa
tel./fax 22 826 88 62, 22 826 14 34
e-mail mazowiecka@fdn.pl
Centrum Dziecka i Rodziny
ul. Walecznych 59
03-926 Warszawa
tel. 22 616 16 69
fax 22 672 65 86
e-mail walecznych@fdn.pl
Zespół ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw przy Urzędzie m.st. Warszawy
www.um.warszawa.pl/v_syrenka/zpop/index.php
-pomaga pokrzywdzonym mieszkańcom Warszawy i okolic, głównie ofiarom w sprawach karnych, ale też np. przemocy domowej. Udziela pomocy w pisaniu pism procesowych, apelacji, skarg, można zadać pytanie online.
Urząd m.st. Warszawa
Biuro Polityki Społecznej
Wydział ds. Przeciwdziałania Przemocy
00-098 Warszawa
ul. Niecała 2
tel. 22 595 32 73, tel./fax 22 59 33 11
e-mail: pomoc.spoleczna@warszawa.um.gov.pl
Na stronach Komendy Stołecznej Policji
www.policja.waw.pl/?page=Structure[&]id=2[&]did=27#54
znajdują się adresy
- Ośrodków i interwencji kryzysowej
- Wybranych instytucji zajmujących się pomocą osobom poszkodowanym na terenie województwa mazowieckiego
- Pomocy uchodźcom i cudzoziemcom.
Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków
i Kolizji Drogowych "Alter Ego" -
-stowarzyszenie pomagają poszkodowanym w wypadkach drogowych. Można skorzystać również z pomocy psychologa, rzeczoznawców oraz adwokatów. W imieniu poszkodowanych występuje z roszczeniami do zakładów ubezpieczeń sprawców. W trudnych sytuacjach pokrywa częściowo koszty adwokackie i sądowe.
ul. Ciołka 13 pok. 4,
00-445 Warszawa
tel. 22 877 38 10
fax 22 877 38 17
e-mail alterego@alterego.org.pl
PRAWA KONSUMENTÓW, LOKATORÓW, SPÓŁDZIELCÓW
Miejski Rzecznik Praw Konsumenta przy Urzędzie m.st. Warszawy
zapewnienie konsumentom bezpłatne poradnictwo i informację prawną w zakresie ochrony ich interesów. Podejmuje w imieniu i na rzecz konsumentów interwencje. Udzielanie pomocy konsumentom w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu.
ul. Górskiego 7
00-033 Warszawa
tel. 22 505 08 02
faks 22 505 09 67
e-mail mrothert@warszawa.um.gov.pl
Federacja Konsumentów -
www.federacja-konsumentow.org.pl
-głównym celem instytucji jest ochrona indywidualnego konsumenta w Polsce. W trudniejszych sprawach prawnicy podejmują bezpośrednie interwencje u sprzedawców i producentów, wskazują na nieprawidłowości w sposobie załatwienia reklamacji, powołują się na właściwe przepisy uzasadniające roszczenia klientów. Gdy mediacja zawiedzie, piszą pozwy i prowadzą sprawy sądowe w imieniu konsumentów, najpierw próbując rozstrzygnąć spór przed polubownym sądem konsumenckim, a w ostateczności przed sądem powszechnym.
Al. Stanów Zjednoczonych 53
04-028 Warszawa.
tel. 22 827 64 81
e-mail warszawa@federacja-konsumentow.org.pl
Rzecznik Ubezpieczonych -
reprezentuje interesy wobec ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych. .Rzecznik podejmuje się mediacji z zakładem ubezpieczeń, doradza. Eksperci udzielają porad głównie przez telefon:
Biuro Rzecznika Ubezpieczonych
Al. Jerozolimskie 44 (dawny budynek Uniwersalu)
00-024 Warszawa
tel. 22 333 73 26, 333 73 27, 333 73 28
fax 22 333 73 29
e-mail biuro@rzu.gov.pl
Krajowa Rada Spółdzielcza -
-udziela pomocy członkom spółdzielni, którzy dowiedzą się m.in., jak założyć spółdzielnie, jak odliczyć VAT w spółdzielniach, jak ustalić koszta opłat eksploatacyjnych itp. Prawnicy interpretują przepisy spółdzielcze, udzielają porad, piszą opinie prawne.
ul. Jasna 1
00-013 Warszawa
tel. 22 827 46 88
Ogólnopolski Ruch Ochrony Interesów Lokatorów
pomaga w skomplikowanych sprawach lokatorów, spółdzielców, najemców lokali użytkowych, właścicieli nieruchomości oraz reprywatyzacyjnych. Nie zajmuje się problemami zaopatrzenia mieszkań w prąd, wodę, ciepło i gaz.
Pomaga interweniować listownie w instytucjach.
ul. Tużycka 16
03-683 Warszawa
tel: 22 678 76 63; 22 678 76 98 wew.203
INNE PORADY SPECJALISTYCZNE
Centrum Informacyjne dla Niepełnosprawnych - www.niepelnosprawni.pl
- na pytania dotyczące niepełnosprawności odpowiadają pracownicy socjalni i prawnicy
Centrum Integracja Warszawa
ul. Dzielna 1
00-162 Warszawa
tel. 22 831 85 82, faks wew. 13
e-mail warszawa@integracja.org
Rzecznik Praw Pacjenta -
-do biura wpływają zgłoszenia z całej Polski. Biuro umożliwia pacjentom kontakt z osobami obsługującym infolinię, prawnikami oraz konsultantami medycznymi. Ponadto w Biurze zatrudnione są osoby pełniące funkcję Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.
ul. Długa 38/40
00-2388Warszawa
tel./faks: 22 635 75 78
e-mail sekretariat@bpp.gov.pl
Główny Inspektorat Pracy (GIP),
Okręgowy Inspektorat Pracy (OIP) -
www.gip.pl
Państwowa Inspekcja Pracy udziela bezpłatnie porad w zakresie prawa pracy
na ul. Lindley'a 16
00-973 Warszawa
V piętro, pokój nr 501
tel. 22 583 17 27
POMOC DLA UBOGICH
Biuro Porad Obywatelskich -
przeznaczone dla ludzi w trudnej sytuacji życiowej z Warszawy. Informuje o przysługujących prawach z każdej dziedziny: od spraw mieszkaniowych, przez ubezpieczenia, prawo pracy, po przemoc w rodzinie. Nie zajmuje się podatkami. Doradca pomoże sformułować pismo do instytucji, wskaże przydatne adresy, np. mediatorów, podpowie, jakie uprawnienia ma osoba poszkodowana.
ul. Gałczyńskiego 3
00-362 Warszawa
tel. 22 828 12 95
e-mail bpo@free.ngo.pl
Fundacja Academia Iuris -
Pomaga wszystkim, których nie stać na opłacenie prawnika, głównie emerytom, rencistom, bezrobotnym i samotnym matkom. Nie zajmuje się sprawami podatkowymi, z zakresu prawa gospodarczego, nie pomaga w separacjach czy rozwodach.. Informacje o godzinach dyżurów prawników można uzyskać w siedzibie fundacji
Fundacja Academia Iuris
ul. Freta 20/24a
00-227 Warszawa
Kontakt z biurem Fundacji:
tel. 22 498 72 30
fax 22 499 71 70
e-mail biuro@academiaiuris.pl
Klinika Prawa -
Studencki Ośrodek Pomocy Prawnej
przy Wydziale Prawa i Administracji UW -
-studenci skupieni w Klinice Prawa świadczą bezpłatnie pomoc prawną osobom
w trudnej sytuacji majątkowej, których nie stać na opłacenie adwokata lub radcy prawnego.
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-325 Warszawa
uwaga: klinika nie udziela porad telefonicznych oraz za pomocą poczty elektronicznej.
tel./fax 22 552 43 18
tel. 22 552 08 11
e-mail klinika@wpia.uw.edu.pl