Udostępnianie informacji publicznej
Wersja strony w formacie XMLUdostępnianie informacji publicznej
Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek osoby zainteresowanej, zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz.1198 z późn. zm.)
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej można przesłać do Sądu, wybierając jeden z poniższych sposobów:
- na adres:
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, Al. ,,Solidarności" 58 00-240 Warszawa
lub
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ul. Ogrodowa 51 a, 00-873 Warszawa
- złożyć w Biurze Obsługi Interesantów (BOI) (na parterze w siedzibie głównej Sądu przy ul. Ogrodowej 51a);
- przesłać na adres srwarmok@warszawa.so.gov.pl.
Udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje nie później niż w terminie 14 dni od złożenia wniosku, chyba że:
- nie może być udostępniona w tym terminie, ale wtedy wnioskodawca zostaje powiadomiony o powodach opóźnienia i terminie udostępnienia informacji (jednak nie dłuższym niż 2 miesiące od złożenia wniosku)
- środki techniczne nie pozwalają na udostępnienie informacji w sposób i w formie określonych we wniosku, ale wtedy wnioskodawca zostaje powiadomiony o braku możliwości udostępnienia jej zgodnie z wnioskiem i otrzymuje informację, w jakiej formie może być ona udostępniona. Jeżeli wnioskodawca w terminie 14 dni od powiadomienia nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w formie wskazanej w powiadomieniu - postępowanie umarza się.
Jeśli udostępnienie informacji wiąże się z dodatkowymi kosztami (np. odpowiedni nośnik lub przekształcenie informacji) można pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
Uwaga! Jeśli przygotowanie odpowiedzi jest związane z koniecznością dokonania przetworzenia informacji, wnioskodawca jest zobowiązany do wykazania ważnego interesu publicznego, który warunkuje uzyskanie odpowiedzi na wniosek w formie informacji przetworzonej.
Odmowa udostępnienia informacji publicznej
Odmowa udzielenia informacji następuje w wyniku powołania się na tajemnicę ustawowo chronioną, prawo do prywatności osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania o udostępnienie takiej informacji następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Jak realizowana jest kontrola realizacji prawa do informacji publicznej?
Wnioskodawcy, któremu odmówiono prawa dostępu do informacji publicznej ze względu na wyłączenie jej jawności z powołaniem się na ochronę danych osobowych, prawo do prywatności oraz tajemnicę inną niż państwowa, służbowa, skarbowa lub statystyczna - przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji do Prezesa Sądu Okręgowego.
Na podstawie art.127 § 1 i 2, art.129 § 1 i 2 kpa w
zw. z art. 16 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej służy odwołanie
od decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie.
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Prezesa Sądu Rejonowego dla
Warszawy-Mokotowa w Warszawie w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.