Przez pięć dni w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości działał będzie punkt pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. W ten aktywny sposób ministerstwo włącza się w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Bezpłatne porady będą udzielane też w wielu miejscach w całej Polsce.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 20 do 26 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.
Skuteczna  pomoc
Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych.
Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na uprawnienia pokrzywdzonych, wynikające z ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych.
Punkt w ministerstwie
W tym roku punkt udzielający informacji i pomocy osobom pokrzywdzonym działał będzie również, w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie (wejście od ul. Koszykowej 6) – od poniedziałku 20 lutego do piątku 24 lutego, w godzinach 10:00-13:00.
Szczegółowe informacje o miejscu i godzinach dyżurów w różnych miejscach kraju są dostępne za pośrednictwem mediów lokalnych oraz stron internetowych instytucji biorących udział w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.


Poniżej wykaz ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

Film nr. 1 Prawa pokrzywdzonego

Film nr. 2 Pomoc dla pokrzywdzonego finansowana z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej

Film nr. 3 Państwowa kompensata przysługująca ofiarom niektórych czynów zabronionych